top of page

Psie sporty

Czasem mam wrażenie, że wielu właścicieli psów zapomniało, że każda rasa powstała w jakimś konkretnym celu. Zwykle wystarczy przeczytać historię danej rasy i już wiadomo, do jakiej pracy pies został stworzony. Np.: beagle nie zostały stworzone do leżenia na kanapie całymi dniami, a do wielogodzinnych polowań w sforach. Jamnik rasa to przeznaczona do polowań na zwierzęta ryjące nory tj.: borsuki czy lisy. Pudle też hodowane były jako psy polujące na ptactwo wodne, dog niemieckie jako psy do polowania na duże ssaki, a zadaniem yorkshire terrierów było tępienie myszy i szczurów.

Tak jest... a tak powinno być...

Oczywiście nikomu nie każe iść z swoim beagle do lasu i złapać jakąś sarnę na obiad lub kazać yorkowi kopać dziury i zjadać myszy. Nic z tych rzeczy. Po prostu chodzi mi oto, żeby znaleźć psu zajęcie odpowiadające jego korzeniom. Co nie znaczy, że wspomniany wcześniej york nie może trenować agility czy dogfrisbee. Po prostu chodzi oto, aby znaleźć psu zajęcie odpowiadające jego naturze i predyspozycją.

Tym samym chciałabym przybliżyć temat psich sportów. Zapewne wielu z Was uprawia sporty z swoimi psami, jak nie zawodowo, to na pewno amatorsko.

Agility

Czyli zaczynamy od mojego ulubionego :D

Agility jest to sport polegający na bezbłędnym i jak najszybszym pokonaniu toru przeszkód przez psa, prowadzonego przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami. Utrudnieniem jest poznanie toru przez właściciela dopiero przed startem, zapamiętanie trasy i umiejętne poprowadzenie psa, który nie zna kolejności przeszkód. Pies prowadzony przez przewodnika musi zaliczyć przeszkody w odpowiedniej kolejności. Wysokość tyczek przy stacjonatach ustawiana jest odpowiednio do danej klasy wzrostowej. Wyróżniamy przeszkody tj.: stacjonata, skok w dal, koło, kładka, huśtawka, palisada, slalom, tunel sztywny oraz tunel miękki (rękaw).

  • Idealnie sprawdzą się psy szybkie, zwinne, wytrzymałe, chętne do współpracy i podatne na szkolenie. Ponieważ agility jest sportem bardzo wymagającym, pies trenujący tę dyscyplinę musi być odpowiednio zbudowany. Ponadto pies musi być sprawny fizycznie, zdrowy i w doskonałej kondycji.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: border collie, owczarki belgijskie, boksery, pudle, teriery.

Obedience

Obedience to posłuszeństwo sportowe, którego istotą jest nauka przez zabawę i doskonały kontakt przewodnika z psem. Szkolenie powinno odbywać się na zasadzie wzmacniania pozytywnego, czyli nagradzania - smakołykami lub zabawkami, bez użycia kar czy metod siłowych. Sędzia ocenia szybkość i dokładność wykonania komend, ale również to czy pies wykonuje je chętnie i radośnie. Pies powinien przez cały czas mieć uwagę skupioną na przewodniku. W egzaminach mogą brać wszystkie psy zarówno rasowe, jak i nierasowe, a na zawodach obowiązuje podział na 4 klasy zależne od stopnia trudności i wymagań.

  • Idealnie sprawdzą się psy inteligentne, z ogromna chęć do współpracy, zorientowanie na człowieka, z duża podatność na szkolenie i przywiązaniem do swojego właściciela. Odpowiednia budowa ciała psa do obedience to lekka i zwinna sylwetka.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: border collie, owczarki belgijskie, owczarki szkockie collie, owczarki szetlandzkie sheltie, owczarki niemieckie, rottweilery, dobermany, hovawarty, goldeny, labradory retrievery.

Dogfrisbee

Dogfrisbee to sport polegający na rzucaniu dyskiem frisbee przez człowieka i chwytaniu go przez psa. Wyróżniamy dyscyplin tj.: Superminidistances (na specjalnie wyznaczonym polu pies aportuje dysk. Strefa łapania podzielona jest na pola, z których każde jest punktowane inaczej. Im dalej rzucimy tym więcej punktów), Timetrial (polega na wykonaniu dwóch 20-metrowych rzutów, złapanych przez psa, w jak najkrótszym czasie), Freestyle (tutaj człowiek pokazuje różne techniki rzutów a pies różne chwyty, a wszystko to jest zebrane w zgrabny układ z muzyką), Dogdartbee (polega na rzucaniu talerzyka tak aby pies złapał w odpowiedniej strefie), Longdistance (polega na wykonaniu jak najdłuższego rzutu i przechwyceniu go przez psa), Frizgility (to połączenie agility z dogfrisbee, pies musi pokonać 2 stacjonaty i tunel, a następnie złapać dysk).

  • Idealnie sprawdzą się psy pojętne, skoczne, szybkie, o lekkiej budowie ciała. Większość psów nadaje się do tego sportu.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: border collie, Juck Russel terriery, border teriery, mniejsze i średnie rasy hartów, cocker spaniele, sznaucery mini, owczarki szkockie collie, owczarki belgijskie, shetlie, boksery, pudle.

Bikejoring

Bikejoring jest dyscypliną sportu zaprzęgowego, w której jeden lub dwa psy ciągną rower. Trasa biegu liczy zazwyczaj od 4 do 10 km. Chcąc uprawiać bijkejoring regularnie lub w zawodach należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych dodatków: szelki dla psa (najlepiej sled), smycz z amortyzatorem, pałąk kierownicy (zapobiegający wkręcaniu się smyczy w przednie koło roweru), rower, kask i okulary rowerowe.

  • Idealnie sprawdzą się psy szybkie, silne, wytrzymałe.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: husky, malamuty, greystery, wyżły, charty, pointery.

Canicross

Canicross również dyscyplina sportu zaprzęgowego, polega na bieganiu z psem upiętym na smyczy z amortyzatorem, łączącej się z pasem maszera. Pies biegnie przodem ciągnąc swojego właściciela. Podczas biegu niezbędne będą: szelki (najlepiej sled), smycz z amortyzatorem, pas maszera, buty do biegania i przede wszystkim woda.

  • Idealnie sprawdzą się psy szybkie, silne, wytrzymałe.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: husky, malamuty, greystery, wyżły, charty, pointery.

Dogtrekking

Dogtrekking to marsz lub bieg z psem na orientację lub po prostu turystyka z psem. Dyscyplina bardzo podobna do canicrossu z ta różnicą, że tu nacisk stawia się na przebytą trasę, a nie na szybkość.

  • Idealnie sprawdzą się psy szybkie, silne, wytrzymałe.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: husky, malamuty, greystery, wyżły, charty, pointery.

Skijoring

Skijoring jest dyscypliną sportu zaprzęgowego, w której jeden lub dwa psy ciągną narciarza (maszera). Jest to rodzaj sportu zimowego polegający na wyścigach, na śniegu. Podczas zjazdu niezbędne nam będą: szelki (najlepiej sled), smycz z amortyzatorem, pas maszera i oczywiście narty.

  • Idealnie sprawdzą się psy szybkie, silne, wytrzymałe, lubiące śnieg i mróz.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: husky, malamuty, greystery, wyżły, charty, pointery.

Psie zaprzęgi

Psie zaprzęgi to dyscyplina, w której zawodnicy (maszerzy) są ciągnięci przez psi zaprzęg. Pierwsze wyścigi były organizowane w początkach XX wieku w Ameryce Północnej (kolebką sportu jest Alaska). Wyścigi psich zaprzęgów odbywają się zarówno na śniegu, jak i w warunkach bezśnieżnych. . Liczba psów zależy od ich wielkości i siły, od ciężaru ciągnionego pojazdu, od długości trasy i od pofałdowania terenu.

Najlepiej podczas wyścigu sprawdzają się rasy tj.: husky syberyjski, Alaskański malamut, Akita, Psy grenlandzkie i Samojed.

  • Idealnie sprawdzą się psy szybkie, silne, wytrzymałe, lubiące śnieg i mróz.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: husky, malamuty, greystery, wyżły.

Wyścigi chartów

Wyścigi torowe odbywają się na specjalnie dostosowanym torze. Nawierzchnię stanowi piach o odpowiednio profilowanej nawierzchni. Dzięki takiej konstrukcji rozpędzonym psom łatwiej jest pokonywać łuki. Długość toru uzależniona jest od rasy charta: Psy małe (whippet, charcik włoski) dystans 250-500 m. Psy duże (greyhound, chart polski, borzoj) dystans 250-900 m. Psy startują z boksów startowych. Stawka, czyli grupa masymalnie 6 psów, podąża za sztucznym wabikiem ciągniętym po torze lub poruszającym się po specjalnie skonstruowanej bandzie na wewnętrznej stronie toru. Do wyścigów dopuszczane są charty posiadające licencję torową. Pies, który ma brać udział w wyścigach torowych musi być odpowiednio przygotowany kondycyjnie oraz nauczyć się wejścia do boksu startowego. Chart nie powinien odczuwać lęku przed wejściem do boksu, a w trakcie biegu nie może atakować konkurentów, ani być lękliwym wobec innych biegnących chartów. Do zaliczenia licencji wyścigowej pies musi najpierw sam przebiec tor, a potem z drugim z psem, który posiada już licencję. Partner powinien być doświadczonym chartem, ale biegnącym niezbyt szybko, żeby młody chart nie pozostał w tyle. Jeśli wszystko się uda, sędziowie zaliczają bieg i chart otrzymuje licencję wyścigową. Wyścigi torowe cieszą się wielką popularnością w wielu krajach. Mają jednak skutki uboczne związane z rozwijającym się wokół nich hazardem i losem psów po karierze wyścigowej. Wyścigi to sport bardzo urazowy. Wiąże się z kontuzjami oraz silną eksploatacją psów.

  • Idealnie sprawdzą się charty szybkie, zwinne, wytrzymałe, z wolą walki, lubiące pogonie, skupione na tym co robią.

  • Jak sama nazwa wskazuje sport przeznaczony włącznie dla chartów.

Coursing

Coursing to wyścigi psów, gdzie zwierzęta te gonią atrapę ofiary, która ciągnięta jest po ziemi na naturalnym terenie. Wyścigi terenowe odbywają się zwykle na rozległych łąkach, lub łagodnych zboczach. W odróżnieniu od klasycznych wyścigów chartów na owalnym torze, w zawodach coursingu mogą brać udział rodowodowe psy wszystkich ras.

  • Idealnie sprawdzą się psy szybkie, zwinne, wytrzymałe, skupione na wyznaczonym zadaniu, lubiące pogonie.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: Charty.

Flyball

Flyball to wyścigi psich sztafet. Zadanie każdego psa polega na przebiegnięciu przez cztery przeszkody do maszyny (boxu), który po naciśnięciu łapą lub w przypadku małych psów całym ciałem, wyrzuca piłkę, a następnie powrót z tą piłką do właściciela w jak najkrótszym czasie. Sport ten uprawia się w drużynach, składających się z czterech psów.

  • Idealnie sprawdzą się psy szybkie, zwinne, skoczne, lubiące piłki, skupione.

  • Praktycznie większość psów.

Sheepdog trials/ Herding (wypasanie)

Wypasanie dyscyplina przeznaczona dla psów pasterskich. Obowiązują trzy stopnie wyszkolenia psa pasterskiego. Różnią się wymaganiami jakie musi spełnić pies, aby zdać egzamin. Każdy stopień jest trudniejszy od poprzedniego poprzez wprowadzenie dodatkowych utrudnień. Celem egzaminów jest sprawdzenie umiejętności psa w zakresie właściwego prowadzenia stada w różnych okolicznościach. Zaliczenie egzaminu jest warunkiem przystąpienia, które również odbywają się w trzech Klasach.

  • Idealnie sprawdzą się psy szybkie, zwinne, wytrzymałe, skupione na zadaniu, posłuszne, chętne do współpracy i podatne na szkolenie, z instynktem.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: Border Collie, Puli, Owczarek szetlandzki, Koolie, Mudi, Kelpie, Owczarek australijski.

Treiball

Treiball jest to nowa dyscyplina psich sportów spopularyzowana w krajach Skandynawskich. Zasady Treibball przypominają nieco zasady z konkursów dla psów pasterskich, z tą różnicą, że zamiast owiec psy pasą piłki. Pies ma z zadanie przetoczyć wszystkie 8 piłek do bramki w czasie 15 minut. Przewodnik, który stoi na wysokości bramki wydaje psu komendy. Może używać komend optycznych, słownych lub gwizdka.

  • Idealnie sprawdzą się psy szybkie, zwinne, skupione na zadaniu, posłuszne, chętne do współpracy i podatne na szkolenie, z instynktem.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: Psy pasterskie, Większość psów lubiących pasienie lub zabawę.

Weight pulling

Weight pulling to sport wywodzący się czasów, gdy psy używane były jako zwierzęta pociągowe. Jest to rodzaj psich zawodów „strong dog”, czyli przeciąganie ciężarów. W sporcie liczy się siła i wola walki. Zadaniem psa jest przeciągnięcie sanek lub wózka z ciężarem na odległość 10 m. Psy są zaprzęgane kolejno, za pomocą nylownowej liny i specjalnych szelek, do obciążonego wózka lub sanek. Na znak sędziego psi zawodnik powinien zacząć ciągnąć wózek. Handler (właściciel) może zachęcać psa na różne sposoby (głosem, ruchem, gestami), ale nie może dotykać psa, pomagać mu, używać smakołyków, zabawek lub innych przedmiotów stymulując psa do ciągnięcia.

  • Idealnie sprawdzą się psy silne, wytrzymałe, z wielką wolą do walki

  • Dobrze sprawdzi dobrze sprawdzi się większość TTB.

Tropienie użytkowe

Tropienie użytkowe z powodzeniem uprawiać mogą czworonogi wszystkich ras. W tym sporcie liczy się nie rywalizacja, ale rekreacja i dobra zabawa. Ważne jest również poprawienie kondycji oraz zaspokojenie psich potrzeb.

  • Idealnie sprawdzą się psy skupione na zadaniu, posłuszne, chętne do współpracy i podatne na szkolenie.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: Psy myśliwskie, Większość psów lubiących węszyć.

Doggie dancing

Dog-Dancing to nic innego jak taniec z psem. To jeszcze bardzo mało znana dyscyplina psiego sportu, która oparta jest na podstawach Obedience. W takt muzyki pies i jego właściciel muszą wykazać się doskonałą harmonia miedzy sobą.

  • Idealnie sprawdzą się psy chętne do współpracy i podatne na szkolenie, lubiące sztuczki i prace z człowiekiem.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: Większość psów lubiących sztuczki.

IPO

IPO (Internationale Prüfung Ordnung) to dyscypliną sportowa, która ma za zadanie ocenę użytkową niektórych ras psów. Ważna jest tu zarówno stabilna psychika psa, jak i jego wytrwałość i odwaga.W skład tego sportu wchodzą trzy konkurencje: tropienie, posłuszeństwo, oraz obrona. W zależności od poziomu trudności, wyróżnia się cztery klasy trudności IPO-V, IPO1, IPO2 oraz IPO3.

  • Idealnie sprawdzą się psy chętne do współpracy i podatne na szkolenie, opanowanie, posłuszne, z instynktem, lubiące prace z człowiekiem.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: Owczarek niemiecki, Owczarek belgijski, Rottweiler.

IRO

IRO to egzaminy psów ratowniczych i są podstawowym elementem kwalifikującym psy pod względem ich predyspozycji do pracy w każdej ze specjalności. Zdany egzamin jest dowodem owocnego szkolenia psa ratowniczego w danej specjalności i jest podstawą do włączenia psa do pracy w poszczególnych organizacjach ratowniczych. Wymagne podczas egzaminów jest również: dodatkowa wiedza przewodnika - kursy radiowe, wspinaczkowe, limit wieku dla psa i człowieka,testy fizyczne (kondycyjne), regulaminowe wyposażenie, kursy pierwszej pomocy oraz okresowe powtarzanie egzaminów.

  • Idealnie sprawdzą się psy chętne do współpracy i podatne na szkolenie, opanowanie, posłuszne, z instynktem, lubiące prace z człowiekiem.

  • Dobrze sprawdzą się psy tj.: Bernardyn, Golden retriever, Lablador, Owczarek niemiecki, Nowofundland.

bottom of page